رأی دادخواهی بین اوراکل و گوگل، غول موتور جستجوی جهان را بی‌گناه اعلام کرد

دعوای حقوقی بین اوراکل و گوگل پس از گذشت ۶ سال خاتمه یافت. کمپانی اوراکل سازنده‌ی زبان برنامه نویسی جاوا ادعا می‌کرد که گوگل بدون مجوز آن‌ها از API جاوا در ساخت سیستم عامل اندروید استفاده کرده است. هیئت‌منصفه دادگاه مربوطه که از سال ۲۰۱۰ تا به حال در حال تشکیل جلسه بوده است، رسماً اعلام کرد که گوگل مقصر نیست و از هرگونه حکمی مبرا است.
در حالی که طی چند سال گذشته شکایت‌های اپل و سامسونگ از یکدیگر بزرگ‌ترین مشاجره‌ی تاریخ دنیای تکنولوژی لقب گرفته است، درست همزمان با آن شاهد دعوای قانونی بین اوراکل و گوگل بودیم. کمپانی اوراکل ادعا می‌کرد که گوگل در طراحی و ساخت سیستم عامل اندروید از API جاوا (زبان برنامه نویسی ساخت اوراکل) به صورت غیرقانونی استفاده کرده و به همین جهت می‌بایست مبلغی حدود ۹٫۳ میلیارد دلار را به عنوان غرامت به اوراکل بدهد.
این کمپانی معتقد است که گوگل قوانین کپی رایت را زیر پا گذاشته و با در اختیار گرفتن چند API زبان جاوا، سیستم عامل موبایلی خود را توسعه داده است. این دعوای حقوقی از سال ۲۰۱۰ آغاز شد و درست ۶ سال از آن می‌گذرد. طی این چند سال گذشته جلسات متعددی در دادگاه تشکیل شده است که تا به امروز هیچ یک به نتیجه نهایی نرسیده بودند. حال پس از گذشت ۶ سال دعوای حقوقی بین این دو کمپانی، دادخواهی اوراکل غیر موجه اعلام شده و گوگل بی‌گناه شناخته شده است. به همین جهت کمپانی گوگل مستقر در مانتین ویو هیچ غرامتی را به اوراکل نخواهد پرداخت.
این خبر خوبی برای کمپانی گوگل میتواند باشد. آن‌ها در صورت مقصر اعلام شدن مجبور بودند مبلغ ۹٫۳ میلیارد دلار را به کمپانی اوراکل بپردازند که هزینه بسیار هنگفتی است. از سوی دیگر ثابت شدن استفاده گوگل از API ساخت خودش می‌تواند امتیاز بسیار خوبی برای برنامه‌نویسان شاغل در این کمپانی به حساب آید. البته اگر گوگل مقصر شناخته می‌شد کار به جاهای باریکی کشیده می‌شد. در این صورت اوراکل می‌توانست از برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های اندرویدی نیز شکایت کرده و به معنای واقعی این سیستم عامل را منحل سازد.

ubergizmo: منبع

نویسنده: معین کریمی

1 نظر
  1. HasanHoseinPoor می گوید

    گوگل دمش گرم .عاشقتم اندروید + گلکسی نوت ^_^
    سیستم عامل رایگان و منعطف ترین سیستم عامل جهان = اندروید

    Thumb up 0 Thumb down 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + یک =

18 − = 17