مرورگر سافاری را با قابلیت های دلخواه کروم و فایرفاکس همراه کنید

سافاری – مرورگر اختصاصی کمپانی اپل برای محصولات خود – یکی از بهترین ها در عرصه وب گردی به حساب می آید. مرورگری کاملا سبک، سریع و زیبا. اما یک مشکل بزرگ: اگر از مرورگر هایی همچون کروم و فایرفاکس به سافاری مهاجرت کرده باشید، احتمالا دلتنگ برخی قابلیت های اختصاصی در آن ها شده اید – قابلیت هایی که زندگی را برایتان آسان تر کرده و مدت هاست که در چرخه کاری شما دخیل هستند.
حالا بگذارید سناریو دیگری را در نظر بگیریم: احتمال دارد به صورت مداوم بین کروم، فایرفاکس و سافاری جابجا شوید. بر خلاف تفاوت ها، کروم و فایرفاکس شامل قابلیت های مشترک زیادی می شوند – قابلیت هایی که اکثرا فقدان آن ها در سافاری حس می شود.
در هر صورت بهتر است به دنبال راهکاری باشیم که امکان استفاده از قابلیت های خاص آن مرورگر ها بر روی سافاری را به ما بدهد؛ قابلیت های جالب در یک مرورگر سبک و زیبا تر. بدین ترتیب باید از میانبر های صفحه کلید، افزونه، روش و نرم افزار های مختلف بهره گیریم. در ادامه مقاله با این راهکار ها آشنا می شویم.
با مشروح مقاله همراه ما باشید.
۱- یک نوار وضعیت
اگر از کاربران جدید سافاری باشید، احتمالا فقدان نوار وضعیت – Status Bar – را در آن حس می کنید؛ احساسی که ما در بررسی خود داشتیم. واقعیت این است که سافاری شامل یک نوار وضعیت داخلی می شود که بر خلاف کروم و فایرفاکس مخفی شده است. به بخش View > Show Status Bar رفته و آن را فعال کنید.
در حالی که نوار پیش فرض وضعیت به خوبی آدرس های وب را نمایش می دهد (و زمان عدم نیاز مخفی می شود)، در اختیار داشتن یک نوار پیشرفته وضعیتی فکر بهتری است.

۲- جست و جو با کلمات کلیدی
قابلیت جست و جو تنها در وب سایت های خاص با نوار آدرس کروم یا فایرفاکس بسیار کاربردی است. این قابلیت را با Omnikey به سافاری بیافزایید. مثلا ممکن است بخواهید در وب سایت نیونارنجی با نوار آدرس مرورگر جست و جویی داشته باشید: ابتدا بر روی آیکون افزونه مطابق تصویر زیر کلیک کرده – زمانی که در سایت هستید – و سپس بر روی Add Site کلیک کنید.
۲

۳- پروفایل های چند گانه
به نظر می رسد هیچ افزونه ای جهت رفع فقدان قابلیت چند کاربره در مرورگر سافاری طراحی نشده است. با این حال خبر خوب این است که برنامه Switch Upمی توانید برای هر برنامه ای در مک چندین پروفایل کاربری متفاوت بسازید.
۳
پس از دانلود و اجرای برنامه، برنامه از شما می خواهد اپلیکیشن مورد نظر را جهت ساخت پروفایل های مختلف انتخاب کنید. از این لیست سافاری را انتخاب کرده و منتظر اجرای عملیات بمانید. حالا از این به بعد مطابق تصویر زیر می توانید پروفایل های مختلفی در برنامه با دیالوگ Safari.switchUp بسازید.
۴

اما از جمله نکات منفی این روش:
۱٫    امکان استفاده همزمان از بیش از یک پروفایل وجود ندارد – بر خلاف فایرفاکس و کروم. پس هر بار جهت تغییر کاربر باید از سافاری خارج شوید.
۲٫    هر بار که بین پروفایل ها جابجا می شوید، یک پاپ آپ پنج ثانیه ای شما را به رایگان بودن نسخه برنامه یادآوری می کند.

۴- باز کردن دوباره تب های بسته شده
در کروم و فایرفاکس احتمالا با بسته شدن ناگهانی و تصادفی هر تب آشفته نمی شوید، چرا که با استفاده از Ctrl + Shift + T، آن تب سریع بازگردانی می شود. و یا اینکه به بخش History > Recently Close Tabs مراجعه می کنید.
در سافاری باید از دکمه Command + Z جهت باز کردن تب هایی که اخیرا بسته شده اند بهره بگیرید. برای تب های قدیمی تر باید از نوار آدرس و یا منوی تاریخچه استفاده کنید. این اصلا ایده آل نیست؛ به خصوص اگر آدرس URL را به خاطر نداشته باشید. پس را افزونه Retab را نصب نکنیم؟
با این افزونه می توانید تعداد نامحدود ا تب ها را به موقعیت ارجینال خود بازگردانی کنید؛ با میانبر های صفحه کلید مشابه در کروم و فایرفاکس: command+shift+t. البته حتما مرورگر را ریستارت نمایید تا تغییرات اعمال گردند.

۵- تکثیر تب (Duplicate)
قابلیت تکثر تب در کروم در برخی شرایط واقعا کاربردی به نظر می رسد. با چند میانبر صفحه کلید می توانید این قابلیت را در مرورگر سافاری نیز در اختیار داشته باشید: Command + I جهت های لایت آدرس URL در نوار بالا، سپس Command + enter جهت باز کردن آن در تب جدید.
امیدواریم کاربران دستگاه های کمپانی اپل توانسته باشند از این مقاله نهایت بهره را برده باشند. در آینده مقالات بیشتری پیرامون مرورگر سافاری و سایر بخش های اختصاصی مک و iOS در نیونارنجی منتشر خواهیم کرد. نظرات و سوالات خود پیرامون این موضوع را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

makeuseof : منبع

نویسنده : پرهام مارزلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 4 =

+ 85 = 94