ری تاملینسون، مخترع آمریکایی ایمیل در سن ۷۴ سالگی درگذشت

نیونارنجی : Ray Tomlinson نام مرد افسانه‌ای آمریکایی است که در سال ۱۹۷۱ موفق شد تا نخسین سرویس ایمیل را راه اندازی کند. وی همچنین جهت تفکیک نام کاربر از دامنه ایده استفاده از علامت اختصاری @ را ارائه کرد که امروزه ما علاوه بر ایمیل‌ها، در اکثر شبکه‌های اجتماعی نیز آن را مشاهده می‌کنیم. این مخترع صبح امروز در سن ۷۴ سالگی و در اثر نارسایی قلبی مشکوکی درگذشت. در ادامه با نیونارنجی همراه باشید.
ایمیل چیزی است که تقریباً همه ما به صورت روزانه از آن استفاده می‌کنیم. بسیاری از ما برای کار و بسیاری نیز برای سرگرمی از آن استفاده می‌کنند. خیلی ها یک آدرس ایمیل داشته و بعضی دیگر نیز چندین حساب کاربری ایمیل دارند. متاسفانه اخیراً گزارش شده است که ری تاملینسون خالق افسانه‌ای ایمیل در سن ۷۴ سالگی و در اثر نارسایی قلبی مشکوک از دنیا رفته است.

سال ۱۹۷۱ میلادی بود که تاملینسون، یک برنامه نویس آمریکایی اهل نیویورک در آن زمان‌ها سیستم ایمیل را برای نخستین بار در سطح شبکه APRANET به اجرا درآورد. سیستم او اجازه می‌داد که ایمیل‌ها بین میزبانان مختلف شبکه‌ها ارسال شوند که در آن زمان برای خودش انقلابی به حساب می‌آمد. تا آن زمان هر کامپیوتر یک ایمیل مجزا می‌توانست داشته باشد، به همین جهت تاملینسون ایده استفاده از نماد @ را ارائه کرد تا کاربران بتوانند با جدا کردن یک نام کاربری از دامنه میزبان، در کامپیوتر‌های دیگر نیز به حساب ایمیل خود دسترسی داشته باشند.

تاملینسون در درباره نخستین ایمیل خود می‌گوید: “نخستین ایمیلی که بین دو ماشین فرستاده شد، در اصل کنار هم قرارداده شده چند حرف بی معنی همانند عبارتی مانند QWERTYUIOP بود. در آن زمان تنها ارتباط به صورت فیزیکی بود و بر روی شبکه APRANET اجرا می‌شد. وقتی که من از کارکرد این سرویس مطمئن شدم، به تمامی اعضای گروه یک ایمیل فرستادم و نحوه کار با این سیستم را توضیح دادم. این نخستین باری بود که سرویس ایمیل راه اندازی شد.”

منبع : ubergizmo

نویسنده : معین کریمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + 6 =

+ 40 = 46