ممکن است نسل آینده ساعت‌ های هوشمند با چشم کنترل شوند

نیونارنجی : خاموش و روشن کردن چراغ‌ها، کم و زیاد کردن صدای یک موسیقی، جابه جایی بین کانال‌های تلوزیونی و امثال این فرآیند‌ها اینک به ساعت‌های هوشمند ما رسیده اند و شما با استفاده از آنها حتی بدون لمس کرده صفحه نمایش قادر به انجام چنین اموری خواهید بود. تحقیقات انجام شده در نرم افزار‌های ردیاب چشمی محققان را به یک روش جدیدی از پیمایش رسانده است که منجر به انجام تمام فرآیند‌های ذکر شده در فوق، تنها با حرکات چشمانتان خواهد شد.

در ادامه همراه با نیونارنجی باشید
به گفته این محققان که از دانشگاه لنکستر می‌باشند، از یک ساعت هوشمند که توسط حرکات دایره ای چشم کنتلر می‌شود الهام گرفته اند. تنها نگاه کردن به یک نقطه حرکتی کوچک اطراف صفحه نمایش برای تغییر، در آن سو نیز فشردن کلید‌های فیزیکی و یا ضربه زدن بر روی صفحه نمایش جهت انجام یک فرآیند.

هانس گلرسن یکی از محققین این پروژه در این باره می‌گوید: ” به نظر من برای ساعت‌های هوشمند که همواره مدت زمان زیادی را ما به آنها نگاه می‌کنیم، به نظر خوب برسد که دیگر حرکات دست و فیزیکی ما برای استفاده از آن لازم نباشد و چه بهتر که همان زمان نگاه کردن فرآیند مدنظر خود را نیز انجام دهیم. این مکانیزم باعث می‌شود که توابع مختلفی با حرکات چشم امکان پذیر شوند. به عنوان مثال شما می‌توانید با حرکت چشم خود یک تابع را انتخاب کنید. هرچند که صفحه نمایش می‌تواند توابع چندگانه با نقاط مختلف نیز داشته باشد که هرکدام به صورت مجزا برای بخش‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.”

“سیستم ردیاب چشم به وسیله یک دوربین بر روی سر شما کار می‌کند که قادر خواهد بود تا به جنبش چشم نظارت داشته باشد. با این حال این وظیفه را بایستی به دوربین‌های باکیفیتی به کار رفته درون ساعت‌های هوشمند به کار رفته اند، واگذار کرد.”

سنسور‌های ردیاب چشم در آینده ای نزدیک و با اهدافی مختلف شامل تبلیغات، کنترل اتوموبیل‌ها و سایر امور روزمره در اختیار بشر قرار خواهند گرفت که به گفته هانس این سنسور‌ها ارزان خواهند بود اما می‌توانند انقلابی عمل کنند.

 

wired : منبع

نویسنده : معین کریمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.