زلزله ژاپن و وارد کردن خسارات سنگین به سونی

پس از وقوع زلزله‌های شدید ژاپن در هفته گذشته، بسیاری از کمپانی‌های مطرح این کشور تولیدات خودشان را جهت حفظ امنیت محصولاتشان متوقف کرده اند. کمپانی سونی تولید سنسورهای دوربین تلفن هوشمند را متوقف کرده و خودروسازان بزرگ این کشور مانند هوندا، میتسوبیشی، نیسان و تویوتا نیز تولیدات خودور خود را تا آرام شدن جو این کشور به صورت موقت متوقف کرده اند.
در هفته‌ی جاری ژاپن میزبان دو زلزله بسیار بزرگ بود که صدمات جانی و مالی زیادی را برای این کشور آسیایی به همراه داشت. این زلزله‌ها در جنوب ژاپن اتفاق افتاده اند و صنعت این کشور را نیز تحت تأثیر خود قرار داده اند.در ادامه همراه با نیونارنجی باشید
سونی یکی از شرکت‌هایی است که خسارات سنگینی را پس از این زلزله دیده است. این کمپانی به صورت موقت تمامی تولیدات سنسورهای دوربین گوشی هوشمند را که در دو شهر کوماموتو و ناکازاکی در جریان بودند متوقف کرده است تا جلوی خسارات بیشتر را بگیرد. مسئولین این شرکت امیدوار هستند که طی روزهای آینده وضعیت جوی کشور ژاپن به شرایط خود بازگردد تا بتوانند به ادامه تولیدات خود بپردازند.
در صورتی که این وضعیت ادامه یابد نه تنها سونی، بلکه به نحوی کل صنعت تلفن‌های هوشمند را با مشکل مواجه خواهد کرد. در این بین برخی از تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های هوشمند مانند شرکت اپل نیز از سنسور‌های دوربین سونی در محصولات خودشان بهره می‌برند و متوقف سازی روند تولید این چیپ‌ها می‌تواند بر روی تولیدات و زمان عرضه محصولات این دست شرکت‌ها نیز تأثیر منفی بگذارد.
اما در این بین علاوه بر سونی، خودروسازان بزرگ و مطرح ژاپنی نیز در حال حاضر دست از تولید محصولات جدید کشیده اند. تولیدکنندگان بزرگی مانند هوندا، میتسوبیشی، نیسان و تویوتا که جزو بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان به حساب می‌آیند از جمله این شرکت‌ها هستند. با توجه به وضعیت جوی ژاپن و احتمال وقوع زلزله‌هایی دیگر، مسئولین این شرکت‌های ذکر شده همگی دستور توقف فعالیت کارخانجات خود را چندروزی است صادر کرده اند.
در حال حاضر ۱۰ صادر کننده برتر اتومبیل در جهان، چیزی حدود ۷۰ درصد کل خودروهای صادراتی را تولید می‌کنند. کشور ژاپن پس از آلمان، عنوان دوم بزرگترین صادرکننده اتومبیل در جهان را از آن خود می‌بیند.
رسانه‌های ژاپنی معتقداند زلزله اخیر ژاپن در صورتی که به درستی مدیریت نشود می‌تواند صدمات جدی را به گردن اقتصاد و صنعت این کشور بی اندازد. باید منتظر ماند و دید که ژاپن به عنوان یکی از قطب‌های بزرگ اقتصادی جهان، چگونه بحران به وجود آمده را مدیریت خواهد کرد.

engadget : منبع

نویسنده : معین کریمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 45 = 46