FATF چیست؟ کشورهای لیست سیاه FATF کدامند؟

FATF چیست و لیست کشورهای لیست سیاه آن کدام اند؟

 

گروه ویژه اقدام مالی یا به اختصار اف‌ای‌تی‌اف، FATF، همچنین شناخته شده با نام GAFI, یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ با ابتکار جی۷ با نگرش به سیاست‌های توسعه برای مبارزه با پول‌شویی بنیاد شده‌است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ به کارزار مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست.

دستورالعمل FATF در مبارزه با پول‌شویی

 

اتحادیه FATF دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که کلیه جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربرمی گیرد. از ابتدای شروع به فعالیت اتحادیه FATF، مشخص بود که کشورهای عضو این اتحادیه دارای سیستم‌های مالی و قانونی متفاوت با یکدیگر می‌باشند و نمی‌توانند معیارهای یکسانی داشته باشند و برای مبارزه با پول‌شویی از رفتار یکسانی پیروی کنند؛ بنابراین، دستورالعمل اجرایی اتحادیه FATF به صورتی نوشته شده‌است که هم قابل اجرا توسط کلیه اعضا باشد وهم اینکه مبادلات پولی قانونی کشورهای عضو را محدود نکند و مانع توسعه اقتصادی کشورها نشود.

 

ایران در لیست سیاه FATF

متاسفانه در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۹۸ ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف اضافه شد. براساس بیانیه‌ای که در پایان نشست دوره‌ای این سازمان صادر شد، از تمامی کشورها می‌خواهد که اقدامات مقابله‌ای را در مبادلات مالی با ایران بکار بگیرند و مطمئن شوند که خطر پولشویی و تأمین مالی تروریسم از درون سیستم بانکی ایران دامن کشورهای دیگر را نگیرد.

 

تبعات ورود ایران به لیست سیاه FATF

متاسفانه با ورود ایران به لیست سیاه اف ای تی اف مبادلات بانکی و اقتصادی میان ایران با اکثر کشورها به حالت نیمه تعطیل در می اید و احتمال بلوکه شدن حساب های ایرانیان در سراسر جهان بالا می رود ، شایان ذکر است کشورهای ایران و کره شمالی در حال حاضر در لیست سیاه fatf هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.