مواجهه با مشکلات سیستمی اندروید؛ تنظیمات کارخانه و تهیه فایل پشتیبان

نیونارنجی : تلفن های اندرویدی بسیار انعطاف پذیر هستند و اجازه می دهند تجربه کاربری مطابق با سلیقه خود را در آن ها داشته باشید. اما یک جنبه غیر قابل انکار از این انعطاف پذیری، مواجهه تلفن با مشکلات متعدد است؛ به خصوص برای افراد غیر حرفه ای. شاید تلفن روشن نشود و یا در حین فعالیت ناگهان خاموش گردد. شاید یک فایل حساس و مهم را از دست داده اید و تلفن دیگر کار نمی کند. خوشبختانه در این زمینه راهکار های متعدد و اثر بخشی وجود دارند.

آزادی اندروید تنها در تجربه کاربری و گشت و گذار نیست، بلکه در زمینه مدیریت نیز کاملا آزاد هستید. در ادامه مقاله می خواهیم راهکار های متعددی را مورد بررسی قرار دهیم.

با مشروح مطلب همراه ما باشید.
حالت Safe Mode
از آن جایی که اندروید را می توان با رام های متعدد شخصی سازی کرد، دستورالعمل زیر برای کسانی که از رام های غیر استاندارد بهره می برند، کارایی ندارد. پس حتما این موضوع که رام شما شامل Safe mode می شود را بررسی کیند.

اکثر سیستم عامل ها شامل بخشی به نام Safe Mode می شوند که امکان روشن کردن سیستم را بدون اجرای اپلیکیشن های جانبی به کاربر می دهد. به عبارت دیگر، تنها اپلیکیشن های خود سیستم اجرا خواهند شد. علاوه بر اندروید، ویندوز نیز شامل بخش Safe mode می شود.

مشکلات سیستمی اندروید
مشکلات سیستمی اندروید

حالت Safe Mode زمانی کاربرد خود را نشان می دهد که در سیستم با مشکلات خاصی مواجه هستید و منبع این مشکلات (اپلیکیشن های خاص و یا…) را نمی شناسید. همچنین زمانی که تلفن شما با مشکل عدم کارکرد و یا اپلیکیشن های مخرب مواجه می شود، حالت Safe Mode کارایی دارد؛ کافیست در این حالت تلفن روشن شود و اپلیکیشن های مد نظر قبل از اینکه فرصتی بیابند، غیر فعال گردند.

نحوه اجرای حالت Safe Mode در سیستم عامل اندروید (۴٫۱ به بالا):
•  هنگام روشن بودن تلفن، دکمه پاور را نگه دارید تا منوی پاپ آپ خاموش شدن نمایش داده شود.
•  در این منو، بر روی گزینه Power Off لمس طولانی کنید تا یک پاپ آپ دیگر نمایش داده شود.
•  OK را بزنید تا تلفن به حالت Safe Mode برود.
•  حالا باید در این حالت باشید…

اما ورود به حالت یاد شده در اندروید ۴٫۰ و پایین تر:
•  تلفن را خاموش کنید
• دکمه پاور را نگه دارید و هنگامی که لوگوی اندروید را مشاهده کردید، هر دو دکمه ولوم بالا و پایین را نگه دارید
• حالا باید در Safe Mode باشید.

فکتوری ریست؛ بازگرداندن به تنظیمات کارخانه
قبل از ریست فکتوری تلفن، حتما از تمامی اطلاعات مهم خود در اندروید فایل پشتیبان تهیه کنید؛ گالری تصاویر، آرشیو موزیک، اسناد، مخاطبان و… توجه داشته باشید اجرای فکتوری ریست در رام های غیر استاندارد ممکن است مشکلات غیر قابل پیش بینی به وجود آورد؛ این ریسک را شما باید بپذیرید.

اگر تلفن همراه شما – علی رغم هر کاری که انجام داده اید – باز هم با مشکل مواجه است و به خوبی کار نمی کند، آخرین آپشن ریست فکتوری است. البته نام جدید این گزینه Manufacturer Reset است و تلفن را به وضعیت اولیه خود به هنگام خرید و روشن شدن در می آورد. حتی اگر تلفن اندرویدی روشن نمی شود، امکان فکتوری ریست وجود دارد.

مشکلات سیستمی اندروید
مشکلات سیستمی اندروید

اگر تلفن روشن می شود، بدین ترتیب آن را فکتوری ریست کنید:
•  به بخش تنظیمات اندروید بروید
• بخش Backup and reset را باز نمایید (در اندروید ۲٫۳ به پایین بخش Privacy)
• گزینه Factory Data Reset را بزنید.

اگر تلفن شما روشن نمی شود، باید به حالت ریکاوری تلفن را بوت کنید. همچون Safe Mode، حالت ریکاوری نیز خاص و متفاوت می باشد که امکان روشن کردن سیستم عامل برای اهداف خاص را فراهم آورده است. متاسفانه نحوه باز کردن این حالت در تلفن های مختلف کمی تفاوت دارد؛ این موضوع به سازنده و مدل دستگاه اندرویدی بستگی دارد.

از سه راهکار زیر احتمالا یکی با تلفن اندرویدی شما مطابق می کند:
•  دکمه ولوم بالا و پایین را به همراه دکمه پاور همزمان نگه دارید
• دکمه ولوم بالا + دکمه هوم + دکمه پاور همزمان نگه دارید
• دکمه هوم + دکمه پاور را همزمان با هم نگه دارید

اگر باز هم نتوانستید این بخش را در تلفن اندرویدی خود باز کنید، بهتر است در وب سایت ها نحوه اجرای ریکاوری را تجسس کرده و یا دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید؛ این موضوع مطمئنا در دفترچه درج شده است. اگر دفترچه را در اختیار ندارید، موتور های جست و جو نظیر گوگل همیشه آماده خدمت هستند.

وقتی به حالت ریکاوری رفتید، منویی با لیست فرمان های مختلف مشاهده خواهید کرد. با دکمه های ولوم می توان بین گزینه ها جابجا شد. بر روی گزینه Factory Reset رفته و دکمه پاور یا هوم را بزنید تا به تنظیمات کارخانه برگردید.

makeuseof : منبع

نویسنده : پرهام مارزلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 1 =