ارور ۵۳؛ اپل واقعا در حال نابود کردن آیفون ها است؟

هفته گذشته خبر مبنی بر بروز ارور ۵۳ در تلفن های اپل مورد توجه اکثر رسانه های معتبر قرار گرفته بود. رسانه گاردین به سرعت این چنین خبر داد:« هزاران کاربر آیفون ۶ ادعا کرده اند که تلفن آن ها به یک ماکت بلا استفاده بدل شده است، چرا که سیستم عامل جدید کمپانی اپل در صورت شناسایی تعمیر توسط تعمیرکاران غیر رسمی تلفن را به کلی از کار می اندازد!»

پس از تحقیقات بیشتر متوجه شدیم که این ارور برای آیفون کاربرانی مشکل ایجاد کرده است که دکمه هوم آن ها مورد تعمیر غیر رسمی قرار گرفته ، جایی که سنسور اثر انگشت دستگاه تعبیه شده است.

با مشروح مقاله همراه ما باشید.

تاچ آی دی؛ علت اصلی

 

تقریبا تمامی گزارشات رسیده مربوط به ایراد در دکمه هوم اسکرین و یا سنسور تاچ آی دی آن می شوند. کاربرانی با این مشکل مواجه هستند که سنسور تاچ خود را تعمیر کرده اند و یا به شدت آسیب دیده باشد. اما چرا این اتفاق افتاده است؟

بن پالس در ششم فبریه توییتی در این باره منتشر می کند:« اپل تقریبا دوست نگران و محتاط تکنولوژی است. این کمپانی تلفن های خود را تنها به خاطر تعمیر شدن توسط تعمیرکاران شرکت های دیگر، به کلی از کار می اندازد. #Eror53

تاچ آی دی با آیفون ۵s معرفی شد و از همان بدو ورود جو بحث برانگیزی را به وجود آورد. هنگامی که این قابلیت را فعال می کنید، سنسور اثر انگشت مشخصات انگشت شما را به صورت کامل و دقیق ثبت و ضبط می کند تا هیچ کس جز شما نتواند وارد فضای کاربری تلفن شود. اطلاعات مربوط به اثر انگشت در بخشی از پردازنده ذخیره می شود که اپل آن را Security Enclave نامیده است.

هر کار امنیتی نظیر پرداخت، ورود به فضای کاربری و … که توسط سنسور تاچ آی دی صورت می گیرد نیاز به طی شدن پروسه دقیق و مرحله به مرحله خود را دارد و تا زمانی که اثر انگشت کاربر شناسایی نشود امکان ورود به بخش مربوطه نیست. حالا زمانی که خللی در این بخش – چه سخت افزاری و چه نرم افزاری – صورت پذیرد، احتمالا با ارور ۵۳ مواجه خواهید شد.

یکی از دلایلی عمده این ارور، مربوط به تعویض سنسور تاچ آی دی با نسخه دیگر می شود. همه گزارشات مبنی بر این موضوع نبوده اند، اما کمپانی اپل حتما توجه خاصی به این موضوع دارد. بدین ترتیب با به روز رسانی دستگاه به نسخه جدید، سیستم عامل متوجه تغییرات غیر رسمی در سنسور تاچ آی دی شده و ارور ۵۳ به سراغتان می آید.

چه کاری از دستتان بر می آید؟

اول از همه، اگر آیفون شما با ارور ۵۳ روبرو شده است، اپل پیشنهاد می کند با تیم پشتیبانی رسمی کمپانی ارتباط برقرار کنید. این که در مراحل بعد چه اتفاقی می افتد، کاملا به موقعیت اختصاصی شما بستگی دارد؛ سن موبایل شما، گارانتی، بیمه و مشکل دقیق. در هر صورت مطمئن هستید که اپل یک تعمیرکار رسمی در اختیارتان قرار داده و از این بابت نگرانی ندارید.

دوم این که در شرایط کنونی بهتر است هر تعمیر مربوط به دکمه هوم و سنسور اثر انگشت تنها توسط مراکز رسمی تعمیر کمپانی اپل صورت پذیرد. حتی اگر هزینه تعمیر بیشتر باشد، ارزش خلاص شدن از بروز ارور مرگبار ۵۳ را دارد. سوم این که اگر قرار است خودتان آیفون را تعمیر کنید، حتما قطعات را از سایت های معتبر و خوش نام نظیر iFixit تهیه کنید.

در نهایت، موقعیت کلی یک هشدار برای کاربران است که از آیفون خود همیشه پشتیبان یا همان بکاپ تهیه کنید. با سرویس هایی نظیر بکاپ آی کلود، اگر قرار باشد تلفن شما به ماکت تبدیل شود، دیگر از دست دادن پیام و اطلاعات مربوط به چند روز و چند ماه اهمیتی ندارد. همچنین دیتای حساس خود را تنها در آیفون ذخیره نکرده و در پلتفرم های دیگر نیز نگه داری کنید.

امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید. به کاربران تلفن های کمپانی اپل پیشنهاد می کنیم موارد یاد شده را حتما مد نظر خود قرار دهند تا در آینده با مشکل خاصی مواجه نگردند.

 

 

نویسنده : پرهام مارزلو

منبع : www.makeuseof.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 7 =