چین دو فروشگاه iBooks و iTunes Movies اپل را مسدود کرد

روز گذشته خبر رسید که مقامات چینی در کنار پلی استور گوگل، دو فروشگاه iBooks و iTunes Movies کمپانی اپل را نیز مسدود کرده اند. در حالی که چین یکی از بزرگترین بازارهای محصولات اپل به حساب می‌آید، به نظر می‌رسد که این اقدام مسئولان چینی در جهت حمایت از سرویس‌های داخلیشان انجام گرفته است.
وضعیت فیلترینگ در چین همواره گریبان گیر کمپانی‌های بزرگی شده است. در حالی که چین به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای تکنولوزِ شناخته می‌شود، اما مقامات این کشور آسیایی سانسورهای فراوانی را در زمینه بازی‌ها، اپلیکیشن‌ها و فروشگاه‌ها انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که فروشگاه پلی استور گوگل نیز در کشور چین توسط مقامات این کشور مسدود شده است.
در حالی که اپل در بین چینی‌ها از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و حتی اسمبل گوشی‌های آیفون خود را نیز در این کشور انجام می‌دهد، اما چنین چیزی موجب نشده تا کوپرتینویی‌ها نیز از فیلترینگ سرسخت چینی‌ها در امان بمانند. بر اساس گزارشات اخیر مقامات این کشور دو فروشگاه iBooks (فروشگاه کتاب‌) و iTunes Movies (فروشگاه فیلم) مربوط به اپل را مسدود کرده و از دسترس کاربران چینی خارج کرده اند. این در حالی است که سرویس‌های مذکور کمتر از یک سال است که فعالیتشان را در چین آغاز کرده اند.
سرویس‌های فروشگاهی الکترونیکی برای اپل دارای اهمیت خاصی هستند. به خصوص در کشور‌هایی مانند چین که یکی از بزرگترین بازارهای فروش برای محصولات آیفون این کمپانی است.
سخنگوی اپل در اینباره گفته است: “سعی بر آن داریم که با مقامات چینی به مذاکره بپردازیم و بتوانیم خیلی زود مجدداً سریس‌های فروش کتاب و فیلم‌ را برای کاربران چینی اپل فعال کنیم.”
البته در حال حاضر سرویس‌های استریم موزیک و سرویس اپل پی در این کشور فعال هستند اما با توجه به افزایش رقبایی برای سرویس‌های اپل در چین، ممکن است دولت چین جهت حمایت از کمپانی‌های داخلی خود این سرویس‌ها را نیز همانند iBooks و iTunes Movies برای کاربران اپل مسدود کند. با این حال باید صبر کرد و دید که آیا اپل می‌تواند مقامات چینی را جهت راه اندازی دوباره سرویس‌هایش مجاب کند!

منبع : ubergizmo

نویسنده : معین کریمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + پانزده =

− 1 = 4