دسترسی در اندروید: از تلفن خود راحت تر استفاده کنید

نیونارنجی : سیستم عامل اندروید با قابلیت شخصی سازی بسیار بالای خود شناخته می شود؛ چه در دستگاه های روت شده و چه در تلفن های معمولی. اگر کاربر این سیستم عامل باشید، مطمئنا بار ها به منو های مختلف آن سرک کشیده و موارد مختلف دسترسی – Accessibility – را مشاهده کرده اید.

آپشن های دسترسی برای استفاده راحت و مناسبت تر از دستگاه در سیستم عامل اندروید گنجانده شده اند و علاوه بر این هدف کارکرد بیشتر اندروید برای سالمندان و بزرگ سالان و همچنین معلولین را دنبال می کنند. در مجموع با بررسی و فعال کردن این تنظیمات هر کسی می تواند از تلفن خود بهره بیشتری ببرد. در این مقاله می خواهیم ببینیم اندروید چه چیز هایی را در دل خود مخفی کرده است.

توجه داشته باشید از آن جایی که سازندگان مختلفی تلفن های اندرویدی تولید می کنند، ممکن است در بخش دسترسی تلفن شما گزینه و آپشن های بیشتری به نسبت اندروید خام تعبیه شده باشد. در ادامه همراه با نیونارنجی باشید
سرویس ها
تب Services شامل تمامی اپلیکیشن هایی می شود که درخواست مجوز دسترسی کرده اند. بر خلاف نام این بخش، اپلیکیشن های نصب شده ای که در اینجا نمایش داده می شوند تنها برخی قابلیت های ویژه را فعال کرده اند.

به عنوان مثال، اپلیکیشن فوق العاده مدیریت پسورد LastPass در این لیست قرار می گیرد تا بیش از پیش در تلفن ها کاربردی باشد. این اپلیکیشن فیلد های پسورد را به صورت خودکار پر می کند و بدون دسترسی به مجوز لازم این کار صورت نخواهد گرفت.

دسترسی در اندروید
دسترسی در اندروید

از جمله دیگر اپلیکیشن هایی که در بررسی ما در تب سرویس ها قرار داشتند:
• Greenify: فریز کردن اپلیکیشن های فعال در هنگامی که به آن ها نیاز ندارید.
• Pushbullet: اپلیکیشن خاصی که به شما کمک می کند نوتیفیکیشن های خود را در پلتفرم و دستگاه های مختلف مشاهده کنید.
هر اپلیکیشنی که نیازمند مجوز بخش دسترسی باشد، از شما اجازه می گیرد. با این حال بهتر است هر چند وقت یک بار اپلیکیشن هایی که دسترسی یافته اند را در لیست چک کنید.
TalkBack چیست؟
برخی از قابلیت های بخش دسترسی های اندروید، حتی برای کسانی که مد نظر قرار نداده اند مفید هستند؛ اما TalkBack از این قاعده مستثنی است. این قابلیت مختص کاربران نابینا و یا کسانی که چشمان ضعیف دارند، طراحی شده است و محتوی درون تلفن را بلند می خواند.

دسترسی در اندروید
دسترسی در اندروید

به عنوان مثال، وقتی انگشت خود را در هر نقطه ای از صفحه قرار دهید، سیستم کلمه زیر انگشت شما را می گوید. وقتی آیتمی را انتخاب کردید، جهت تایید آن باید نقطه ای را دوبار لمس کنید. همچنین کارکرد های تلفن را به اطلاع فرد می رساند؛ به عنوان مثال در حین ثبت اسکرین شات، تلفن بلند به ما گفت : Saving Screenshot.
جهت اسکرول و بالا پایین رفتن در یک لیست به دو انگشت و یافتن موارد مختلف صفحه به یک انگشت نیاز خواهید داشت. منو های مختلف را در این قابلیت می توانید با جسچر های خاص انگشت باز کنید.
جسچر های بزرگ نمایی (Magnification Gestures)
بسیاری از اپلیکیشن های اندرویدی امکان زوم با جسچر نزدیک و دور کردن انگشتان را به شما می دهند، به خصوص آن هایی که به تماشای دقیق مطالب احتیاج دارند (نظیر گالری تصاویر). با این حال ممکن است گاهی بخواهید در منو و یا اپلیکیشن های غیر سازگار زوم کنید؛ نظیر اینستاگرام. برای این قبیل مشکلات گزینه Magnification Gestures به کمک شما خواهد آمد.

دسترسی در اندروید
دسترسی در اندروید

با فعال شدن این گزینه، سه بار لمس سریع صفحه در هر جای تصویر موجب زوم شدن صفحه می شود و همچنین شما امکان جابجایی در آن را خواهید داشت. همچنین نظیر دیگر اپلیکیشن ها جهت افزایش یا کاهش زوم از جسچر همیشگی استفاده کنید (دور/نزدیک کردن انگشتان). اگر می خواهید نمایی گذرا داشته باشید، پس از سه بار تپ انگشت خود را در صفحه نگه دارید و پس از اتمام کار رها کنید تا حالت زوم از بین برود.
متون بزرگ
کاربرد این گزینه کاملا آشکار است؛ اگر می خواهید متون در تلفن اندرویدی بزرگ تر باشند و چشم ها کمتر اذیت شوند، Large Text را فعال کنید.
کسانی که مشکل بینایی آن ها را آزار می دهد و یا عینک خود را فراموش کرده اند، قدر این قابلیت را بیشتر از هر کسی می دانند. همچنین بهتر است فونت متون را به صورت کلی در تلفن تغییر دهید، تا اینکه بخواهید آن را در هر برنامه به صورت جداگانه اعمال نمایید.

دسترسی در اندروید
دسترسی در اندروید

متن به گفتار یا همان Text-To-Speech
در اینجا می توانید تنظیمات مربوط به قابلیت متن به گفتار تلفن خود را کنترل کنید؛ به عنوان مثال اینکه از اپلیکیشن گوگل و یا موارد دیگر استفاده شود. اگر می خواهید عبارات با سرعت بالاتری گفته شوند، گزینه مورد نظر را کم یا زیاد کنید. امیدواریم از این مقاله نهایت بهره را برده باشید.

دسترسی در اندروید
دسترسی در اندروید

 

makeuseof : منبع

نویسنده : پرهام مارزلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − هشت =