مدیر آپارات به ده سال حبس محکوم شد!

۱۰ حبس برای بنیان گذار سایت اینترنتی آپارات تایید شد!

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی ، محمد جواد شکوری مدیر آپارات ، فیلیمو و صباویژن را به علت انتشار یک ویدیو در سایت آپارات به ده سال حبس محکوم کرد .

این حکم شامل هفت متهم دیگر نیز می شود که البته این حکم بدوی بوده که قابل تجدید نظر می باشد…

 

درباره محمد جواد شکوری مقدم

بنده متولد ۱۳۶۱ هستم ، ابتدا در رشته برق دانشگاه شهید چمران اهواز مشغول به تحصیل شدم و سپس پس از گذراندن ۲ ترم میهمانی به دانشگاه امیر کبیر تهران  منتقل شدم و حدود ترم ۶-۷ بود که دیدم دانشگاه آنجور که فکر می کردم نیست و تصمیم به ترک تحصیل گرفتم و روی برنامه نویسی بیشتر تمرکز کردم.
 

ازچه وقتی مطمئن شدید که میخواهید در آینده چه کاره شوید و در واقع برنامه ریزی جدی تان را از چند ساله گی آغاز کردید؟

 
۱۷ سالگی که به دانشگاه رفتم خیلی روییایی فکر می کردم و علاقه شدیدی به درس و دانشگاه داشتم و ۱۰۰ % می خواستم برای ادامه تحصیل و کار به خارج از کشور سفر کنم ولی یکم که گذشت و شرایط دانشگاه رو دیدم ، تفکرم در خصوص یادگیری تغییر کرد و فهمیدم که فقط لازم است “یاد بگیرم که چه جوری یاد بگیرم” و “یادبگیرم که خوب سوال کنم” و دیگر اینکه دانشگاه یکی از هزاران مسیر یادگیری و پیشرفت است که از قضا در ایران یکی از  کند ترین راه  های حرکت رو به جلو است ،  در ۲۰ سالگی به ای معتقد شدم که تنها یک جمله ساده و خلاقانه مانند ” موبایلی بسازیم که کیسه هوا داشته باشد ” و یا ” ساعتی بسازیم که ۱۰۰ متری زیر آب هم کار کند” باعث ایجاد تغییرات جدی در دنیای امروز ما می شود و مهندسین زیادی هستند که بتوانند  این ایده ها و یا جملات یک خطی را محقق کنند ولی انسانهای زیادی نیستند که بتوانند این جملات را بسازند .اینجا بود که به ارزش خلاقیت پی بردم ، و برنامه نویسی کامپیوتر را یکی از خلاقانه ترین  کارهای اطرافم دیدم وجذب آن شدم.
 

ایده اولیه کلوب از خودتان بود یا از کسی یا جایی برداشت کرده بودید؟

 
خیر ایده اولیه برای جناب آقای اورکات بود ، در آن زمانها به شدت به دنبال را ه اندازی یک وبسایتاینترنتی با یک ایده جالب بودیم و پس از ظهور اورکات همیشه با خودم فکر می کردم که چه وبسایت جالبی است ، مردم خودشان ترافیک ایجاد می کنند و احتیاج به تبلیغ هم ندارد.
 
یادم هست از همان اوایل هم کلوب از نظر فنی سایت قوی و بی نقصی بود و همواره از تکنولوژی های جدید برنامه نویسی نیز بهره می بردید.این توانایی های فنی تیم تان را بیشتر عامل موفقیت کارتان میدانید یا ایده های خلاقانه تجاری را؟
 
کلوب به زبان پی اچ پی توسعه داده شده است و اگر راستش را بخواهید یک کلمه پی اچ پی هم بلد نبودیم ، چیزی که بیشتر برای تیم ما مهم است ، انسجام فکری و صمیمیت پرسنل است و اگر کسی برای استخدام بیاید اصلا از او نمی پرسم که چه چیزی بلد است ، برایم سرعت یادگیری – کار تیمی و اخلاق فردی مهم است ، ما همه چیز را یادگرفتیم و هر روز یاد می گیریم ، اکثر افراد تیم ما می دانند که دانسته هایشان دلیل بودنشان در اینجا نیست بلکه اشتیاقشان به دانستن دلیل بودنشان است.
 

اگر جای ایران در آمریکا زندگی میکردید ممکن بود مارک زاکربرگ شوید؟

 
راستش را بخواهید اینجا به ما  خیلی سخت گذشت و می دانم در آینده سخت تر هم خواهد بود ولی اینجا را دوست دارم  و  در سن و سال بنده دیگر حوصله کوچ در دیاری نو نیست 🙂 . ولی ۱۰۰ % مطمئنم اگر در اورپا یا آمریکا بودیم ، بجای ایده پردازی و مدریریت کاربران شهر اصفهان ، به مدیریت فکر برای کاربران شرف آسیا می اندیشیدیم ، آنها در آن طرف دنیا نه از ایرانی ها  باهوش تر هستند و نه صمیمی تر ، شرایط برایشان بسیار آماده تر است ، پس سریع تر حرکت می کنند.

برگرفته از وبلاگ شخصی محمد جواد شکوری مقدم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.