۹ کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید

نیونارنجی : اگر اولین تلفن هوشمند اندرویدی خود را خریداری کرده اید، احتمالا تاکنون پیشنهاد های مختلفی در زمینه استفاده از آن به شما شده است. با این حال کمتر در این باره صحبت می کنیم که چه کار هایی را نباید انجام دهید. به همین دلیل امروز می خواهیم در این مقاله به کار هایی که نباید پس از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام شود می پردازیم.

اطلاعات این مقاله را با مقالات دیگری در زمینه اپلیکیشن هایی که هر کاربر باید نصب کند و راهنمای استفاده از اندروید ترکیب کنید تا به یک کاربر حرفه ای در این سیستم عامل بدل شوید.

در ادامه همراه با نیونارنجی باشید

جهت خرید تلفن همراه از کارت های گوگل پلی استفاده نکنید

اگر نمی دانید باید بگوییم که گوگل پلی استور همان اپ استور در سیستم عامل iOS اپل است. این جا جایی است که می توانید انواع اپلیکیشن، موسیقی، فیلم و … را خریداری و دانلود نمایید. اما یک چیز که نمی شود در گوگل پلی خریداری کرد، تلفن های همراه است.

حتی آن هایی که قصد دارند تلفن های اندرویدی نکسوس را خریداری کنند، باید به جای گوگل پلی به Google store مراجعه نمایند (نام ها تقریبا شبیه هم هستند و ممکن است شما را گیج کنند). در حال حاضر شرکت گوگل همچون اپل برای فروشگاه خود گیفت کارت ارائه نمی دهد و بدین ترتیب نمی توانید با این کارت ها یک تلفن هوشمند خریداری کنید. گیفت کارت های گوگل تنها جهت خریداری اپلیکیشن، بازی، مجلات و… مورد استفاده قرار می گیرند.

تلفن هایی که یه روز رسانی نخواهند شد خریداری نکنید

متاسفانه اکوسیستم اندروید در زمینه ارائه به روز رسانی عملکرد ضعیفی دارد، چرا که سازندگان سخت افزار آن بسیار زیاد هستند و نحوه اجرای اندروید در دستگاه ها را تغییر می دهند. آن ها هر چند وقت یک بار موانعی را بر سر راه دریافت آپدیت جدید در مقابل شما قرار می دهند. دستگاه های نکسوسی که توسط خود گوگل و با همکاری شرکت های دیگر تولید می شوند به سرعت به روز رسانی می شوند؛ ما در نکسوس ۵ خود همان هفته اول به روز رسانی اندروید مارشملو را دریافت کردیم و با این حال دارندگان پرچمداران گران قیمت ال جی، سامسونگ و … کماکان منتظر دریافت آن بر روی تلفن های خود هستند.

با این حال اگر شما به امکاناتی که سامسونگ در رابط کاربری اختصاصی خود – تاچ ویز – ارائه می دهد، علاقه دارید، به جای تلفن های اندروید خام گوگل حتما به سمت محصولات آن ها بروید. تلفن های پرچمداری نظیر گلکسی S6 حتما به روز رسانی دریافت می کنند، هرچند ممکن است کمی طول بکشد. تلفن هایی که یکی دو سال از معرفی آن ها می گذرد و یا برند خاصی ندارند، داستانی متفاوت دارند. خرید یک تلفن بسیار ارزان و گمنام این گارانتی را به شما می دهد که خبری از به روز رسانی جدید اندروید نخواهد بود!

باز هم می گوییم، این موضوع به سلیقه شخصی بستگی دارد، با این حال بهتر بود که این نکات را قبل از خرید خود بدانید. اگر تلفن را برای کار های معمولی اینترنتی می خواهید و اهمیتی به ورژن سیستم عامل نمی دهید، زیاد در این بخش مانور ندهید. اما اگر می خواهید در دنیای بی پایان و هیجان انگیز اندروید ماجراجویی کنید، پیشنهاد ما دستگاه های نکسوسی گوگل هستند.

بدون تحقیق هیچ اپلیکیشنی را نصب نکنید

هر وقت که می خواهید اپلیکیشنی را نصب کنید، کورکورانه دکمه Install را نزنید  و کمی آگاهانه این کار را انجام دهید. این موضوع به خصوص در رابطه با اپلیکیشن هایی که تنوع زیادی دارند بسیار مهم است؛ مثل اپلیکیشن های Flashlight، اولین برنامه ای که در این زمینه می بینید را سریعا نصب نکنید، چرا که برخی از برنامه های چراغ قوه معروف قابلیت خواندن پیامک های شما را دارند! پس اول به مجوز های برنامه (Premissions) دقت کنید.

با توجه به این که این روز ها اپلیکیشن های بی کیفیت و غیر مطمئن زیادی در وب دیده می شوند و احتمال خطرات گسترده ای را به همراه دارند، توجه به امتیاز برنامه، نظرات کاربران و … در فروشگاه بسیار مهم است. همچنین پیشنهاد می کنیم حتما اپلیکیشن های خود را از فروشگاه اصلی اندروید یعنی گوگل پلی و نهایتا از سرویس های معتبر نظیر کافه بازار دانلود نمایید.

اپلیکیشن های فیس بوک را نصب نکنید

نصب کردن برنامه های مربوط به شبکه های اجتماعی بدین معناست که هر لحظه می توانید مطالب جدیدی را به اشتراک بگذارید و شبکه اجتماعی را در جیب خود همراه داشته باشید، اما بُعد منفی این ماجرا چیست؟ اپلیکیشن موبایل فیس بوک در اندروید به شدت شارژ باتری را کاهش می دهد و حتی اگر به کاهش باتری تلفن اهمیتی نمی دهید، هم اپلیکیشن اصلی فیس بوک و هم پیام رسان آن مجوز های بسیاری را شامل می شوند. اگر واقعا به فیس بوک در تلفن همراه خود نیازمند نیستید پیشنهاد می کنیم این برنامه ها را اصلا در تلفن خود نصب نکنید.
این در حالی است که هم اکنون جایگزین های کامل و خوبی برای اپلیکیشن رسمی فیس بوک در دسترس کاربران هستند و اگر اهمیت آنچنانی به امنیت نمی دهید می توانید این شبکه را با برنامه هایی نظیر Tinfoil یا Metal در تلفن خود به همراه داشته باشید.

از تسک کیلر ها یا برنامه های افزایش شارژ باتری استفاده نکنید

در یک کلام باید بگوییم اصلا نیاز نیست از تسک کیلر ها در اندروید استفاده کنید. اوایلی که اندروید در اختیار کاربران قرار گرفته بود، این برنامه ها به شدت محبوب شده بودند به این که فرایند های پس زمینه و بیخود را متوقف می کنند و از کاهش باتری جلوگیری می کردند. اما باید بگوییم که اندروید در مدیریت فعالیت های پس زمینه بسیار خوب عمل می کند و نیاز به کمک ندارد.

در کنار موارد یاد شده، برنامه های ذخیره شارژ باتری نظیر Juice Defender نیز ادعاهای دروغین بسیاری در عملکرد خود دارند و متاسفانه هنوز هم کاربران زیادی را به استفاده از خود مجاب کرده اند.

همیشه اپلیکیشن های اخیر را با اسلاید از بین نبرید

9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید
9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید

 

 

یک باور غلط بین تمام کاربران اندروید و حتی iOS وجود دارد که هر بار باید اپلیکیشن های اخیر را با اسلاید ببندند تا شارژ باتری کاهش نیابد، دقیقا همچون برنامه های تسک کیلر که در بالا توضیح دادیم. باید بدانید که اسلاید برنامه های اخیر و بستن آن ها در واقع بیشتر باتری می خورد تا اینکه به ذخیره آن کمک کند!

مخاطبان را فقط در تلفن ذخیره نکنید
احتمالا در تلفن اندرویدی خود یک اکانت گوگلی نیز راه اندازی می کنید و باید بدانید که علاوه بر ذخیره مخاطبان در تلفن، آن ها را در اکانت گوگل نیز ذخیره نمایید. بدین ترتیب اگر مشکلی برای گوشی پیش آید و مخاطبان پاک شوند، یک پشتیبان از آن ها خواهید داشت. همچنین اپلیکیشن هایی جهت کپی مخاطبین در سیم کارت وجود دارند (Copy2Sim).
به اپلیکیشن مخاطبین خود در اندروید رفته و مخاطب جدیدی بسازید؛ در این لحظه پاپ آپی مبنی بر ذخیره مخاطب در دستگاه یا اکانت آنلاین ظاهر می شود.

تلفن خود را در محیط نا امن رها نکنید

 

 

9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید
9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید

 

تلفن شما حاوی اطلاعات خصوصی زیادی می شود، از ایمیل ها گرفته تا مخاطبین و اطلاعات پرداخت Android Pay و همچنین رمز های عبور ذخیره شده. این روز ها باید حتما تلفن خود را با یک شیوه قفل صفحه نمایش محافظت کنید. اگر آن ها قفل نشده رها کنید، هر کسی می تواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد.
خوشبختانه این روز ها بیشتر تلفن های اندرویدی با پردازشگر های اثر انگشت ارائه می شوند که کار را ساده تر از قبل کرده است. برخی ها هم از قابلیت قفل هوشمند استفاده می کنند تا تلفن در بعضی مواقع تعیین شده قفل باشد. در غیر این صورت از همان الگو ها و یا رمز عبور بهره ببرید.

 

 

 

کورکورانه تلفن را روت نکنید

9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید
9 کاری که نباید پس از از خرید اولین تلفن اندرویدی انجام دهید

 

 

اگر کاربر جدیدی در اندروید هستید، اصلا نباید در روت کردن دستگاه عجله کنید. متاسفانه بسیاری از کاربران که تلفن خود را روت می کنند اصلا به آن نیازی ندارند پس اگر نیازی به امکانات خاص روت نداشتید، این کار را انجام ندهید.

makeuseof : منبع

نویسنده : پرهام مارزلو

1 نظر
  1. علیرضا می گوید

    عالی بود خیلی به دردم خورد حرف ندارید

    Thumb up 0 Thumb down 0

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =