۵ راهکار پیشرفته جهت ارتقاء عمر باتری تلفن های اندرویدی

نیونارنجی : به نظر می رسد تقاضای کاربران اندرویدی برای عمر باتری بیشتر هرگز انتهایی ندارد. راهکار های ساده زیادی جهت ارتقاء عمر باتری تلفن های اندرویدی وجود دارد که برخی بسیار کاربردی هستند و برخی دیگر تنها از خاموش کردن تلفن و عدم استفاده از آن سخن می گویند.
اما چگونه می توان بدون تغییر نحوه استفاده از تلفن، عمر باتری را افزایش داد؟ ممکن است چنین چیزی تا حدی ممکن باشد. اما از آنجایی که این راهکار ها پیشرفته هستند، تلفن شما باید روت باشد.
در ادامه مقاله همراه ما باشید.
فلش کردن یک کرنل جدید
کرنل – the Kernel – یک بخش نرم افزاری است که ارتباطات بین سخت افزار، سیستم عامل و اپلیکیشن ها را مدیریت می کند. دقیقا هر کاری که در تلفن خود انجام می دهید – هر لمس صفحه و فشردن دکمه – به کرنل شما بستگی دارد. پس کرنل می تواند تاثیر به سزایی بر عمر باتری شما بگذارد.
اکثر کرنل ها توسط سازندگان به گونه ای کانفیگ شده اند که تناسب مناسبی بین عملکرد، مقاومت و باتری ایجاد کنند و امکان تغییر تنظیمات کرنل های پیش فرض وجود ندارد. اما کرنل های کاستوم شده کاملا متفاوت عمل می کنند. کاربر می تواند به راحتی تنظیمات آن ها را به صورت دستی انجام دهد و نصب یک کرنل مناسب احتمالا عمر باتری شما را افزایش می دهد.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

شما به کرنل مختص تلفن خود نیاز دارید؛ ElementalX و Franco.kernel می توانند انتخاب های خوبی باشند. با این حال پیشنهاد می کنیم در این باره مقالات تخصصی وب سایت های اندرویدی را مطالعه کنید.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

آندرکلاک و اور-ولت عمر باتری را بیشتر نمی کند
فلش کردن یک کرنل کاستوم شده همچنین امکان آندرکلاک و اور ولت پردازنده را به کاربر می دهد. هر دو گزینه از راهکار های متداول افزایش عمر باتری شناخته می شوند، اما حقیقت این است که تاثیر آن ها بسیار کم است.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

آندر کلاک در مقابل اور کلاک قرار می گیرد و قدرت و سرعت پردازنده را از حالت معمول خود پایین تر می آورد. بالا بردن این سرعت قطعا عمر باتری را کاهش می دهد اما هیچ تضمینی برای افزایش عمر باتری با آندر کلاک وجود ندارد.
کاهش نور صفحه
از آن جایی که نور و روشنایی صفحه به عنوان یکی از قطب های اصلی کاهش باتری در اندروید به شمار می رود، یک راهکار ساده دیگر در مقاله ما همین کاهش سطح روشنایی است.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

در این زمینه اپلیکیشن های متعددی در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به Lux اشاره کرد. این برنامه نحوه تنظیم خودکار نور صفحه را برای کاربر شخصی سازی می کند و حتی قابلیت عبور از مینیموم و ماکسیموم مقدار روشنایی را دارد.
از آنجایی که این برنامه ها معمولا با قرار دادن یک لایه خاکستری از نور صفحه می کاهند، احتمالا تاثیر این راهکار نیز تا حدی کم است. با این حال پیشنهاد می کنیم از آن بهره ببرید.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

کانفیگ قابلیت Doze
قابلیت Doze در نسخه ۶٫۰ اندروید مارشملو معرفی شد؛ قابلیتی که به هنگام عدم استفاده از تلفن، فعالیت های پس زمینه را به صورت خودکار متوقف می کند و در نهایت تاثیر به سزایی بر عمر باتری می گذارد.
متاسفانه این قابلیت تنها زمانی فعال می شود که تلفن شما برای مدت خاصی به طور کامل بی استفاده باشد. یعنی اگر تلفن در جیب شما باشد و به مدت یک ساعت آن را روشن نکرده باشید، باز هم سنسور های تلفن اجازه فعالیت را به آن نمی دهند. گاهی اوقات نیز با قرار دادن تلفن بر روی میز، قابلیت یاد شده حدودا پس از نیم ساعت شروع به کار می کند.
اما در یک تلفن روت شده، پروسه کارکرد این قابلیت را با اپلیکیشن Naptime بالا ببرید. این اپلیکیشن رایگان امکان دسترسی شما به قابلیت های مخفی شده Doze را فراهم می کند.

افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی
افزایش عمر باتری تلفن اندرویدی

قابلیت های مخفی یاد شده ۱۶ مورد هستند و خوشبختانه برنامه نپتایم کاربرد تمامی آن ها را برایتان شرح می دهد. در تغییر این موارد باید آگاهانه عمل کند؛ تغییرات را یکی یکی صورت دهید و تاثیرات آن ها را بررسی کنید. این برنامه همچنین شامل یک حالت Aggressive Doze می شود که سرعت عمل بسیار بالایی داشته و می تواند عمر باتری را تا حد قابل توجهی بالا ببرد.
برخی دیگر از راهکار ها در یک نگاه:
•    کنترل اپلیکیشن ها و فعالیت های پس زمینه با برنامه های Amplify و Greenify
•    غیر فعال کردن برخی اپلیکیشن های سیستمی (البته قبل از آن به کمک تیتانیوم بک آپ از تلفن فایل پشتیبان تهیه کنید)
•    و…

منبع : makeuseof

نویسنده : پرهام مارزلو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.